top of page
E BARDHË SHIRIT.png

AKTUALITET

  • Writer's pictureAgjencia Telegrafike Vox

ALFA ROMEO GIULIETTA FESTON 70 VJETORIN.

Romë, Itali | Alfa Romeo Giulietta frru shtatëdhjetë qirinj, një model ikonik, i cili lindi nga nevoja e Alfa Romeo Giulietta për t'iu drejtuar një publiku më të gjerë pa e tradhtuar ADN-në e saj për sa i përket stilit dhe performancës.

 

Dizajni i projektuesit Bertone ishte rezultat i krijimtarisë së z. Franko Scalione (Franco Scaglione), tashmë autor, ndër të tjera, i “33 Stradale”, e vitit 1967.

 

Giulietta, me linjën e saj të ulët, të thjeshtë dhe të pastër, dhe me një pamje nga pas të karakterizuar nga një dritare e pasme e pjerrët dhe e mbështjellë, nxirrte dinamizëm edhe kur nuk ishte në lëvizje.

 

E prezantuar më 21 prill 1954 në Motor Show në Torino, në variantin coupé, Giulietta “Sprint”, pak ditë pas ngjarjes, kishte marrë tashmë rreth 2000 porosi, një numër marramendës për atë periudhë.

 

Nën format e saj magjepsëse ajo fshihte një motor 1.3 litërsh me katër cilindra me dy kamerë, i bërë tërësisht nga alumini me origjinë aeronautike, i aftë për ta shtyrë atë në rreth 170 km/h.

 

Performanca që lejuan “Sprint”, në versionin “Veloce”, të fitonte klasin e saj në 1000 Miglia në 1956, dhe disa fitore në pista dhe rrugë në të gjithë botën.

 

Më pas, “Sprint”-it iu shtuan versione të tjera si sedani, “Spider” dhe bishti i shkurtër “Giulietta SZ”, për një total prej 177690 Giulietta-sh të ndërtuara nga viti 1954 deri në 1965.

 

 

Nga z. Erton Duka.

© Copyright | Agjencia Telegrafike Vox

Ne të njohim me botën | www.007vox.com | Burimi yt i informacionit

Want to read more?

Subscribe to 007vox.com to keep reading this exclusive post.

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
Couldn’t Load Comments
It looks like there was a technical problem. Try reconnecting or refreshing the page.
bottom of page